Okey Net – İnternet Üzerinden Okey Oynamanın Keyfi

Okey Net – İnternet Üzerinden Okey Oynamanın Keyfi

VipOkey     16-05-21     Okey     Okey Net – İnternet Üzerinden Okey Oynamanın Keyfi     36 Defa Okundu

Okey, her ne kadar basit algılansa da aslında dikkat ve strateji gerektiren bir oyundur. Yakın arkadaş gruplarındaki 4 kişiyle oynanabilen oyunu dilerseniz vipokey.net sayesinde online olarak da oynayabilirsiniz. Günümüz teknolojisi, akıllı telefonlarımız aracılığıyla okey net oyunlarını kolayca oynamaya fırsat tanımaktadır. Dilediğiniz an, dilediğiniz yerden giriş yaparak oynayabileceğiniz online okey oyununun merak edilen diğer detaylarına bir göz atalım.

Okey Nedir? Nasıl Oynanır?

Okey, hemen hemen her yaştan kadın, erkek ve çocuğun oynayabildiği taş oyunlarındandır. Kendimizi bildik bileli oynanan bir oyun olduğu için tarihçesi hakkında net bilgi vermek oldukça zor. Bu kadar popüler olması ve herkesin oynayabilmesi ise tamamen okey net sayesinde olmuştur. Online olarak erişim sağlanabildiği için ülkenin hatta dünyanın her yerinden kullanıcıyla karşılaşabiliyorsunuz.

Öncelikli olarak, okey oynayabilmeniz için ekibin 4 kişiden oluşan bir ekibe ihtiyacınız vardır. Akabinde gereken materyalleri edinmeniz gerekmektedir. Okey oyununa 4 ıstaka ve 106 taş ile başlanır. Oyuna başlayacak ilk kişiye 15, geri kalan 3 kişiye 14 taş verilerek okey net oyununa başlanır.

İlk başlayan kişi ıstakasına dizdiği, işine yaramayan herhangi bir taşı yanındaki oyuncuya atar. Eğer atılan taş işe yarıyorsa alınabilir ama yaramıyorsa orta kapalı duran taşlardan biri çekilir. Taşlar 2 sahte okey ve 1’den 13’e kadar rakamlardan oluşur. Oyunu oynarken elin durumuna göre ya sıralı (1,2,3…) ya aynı renkli aynı rakamlar (2,2,2) ya da çift seçerek (2,2) ilerleyebilirsiniz. Okey oyununda ister eşli ister tek başınıza mücadele edin asıl amacınız rakipler bitmeden elinizdeki taşları eşleyerek bitebilmektir.

okey net

Okeyde Nasıl Bitilir?

Okey net oyunlarında size ipucu verebilen ayarlamaları oyun öncesinde yapmak mümkündür. Ancak manuel olarak okey oynamak istiyorsanız oyunun kurallarını ve sık kullanılan terimlerini iyi bilmeniz gerekiyor. Istakaya aldığınız taşların devamı gelecek mi yoksa gözden çıkarılacak mı konusunda dikkatli davranırsanız kısa sürede bitebilirsiniz. Bu sebeple öncelikle oyundaki taşların ne olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Toplamı 106 olan okey taşları; 4 renkten oluşmakta ve her renkteki 1’den 13’e kadar olan sayıların her birinden 2şer adet bulunmaktadır. Bunlara ek olarak da 2 adet sahte okey yer alır. Eğer okey oynarken rakiplerin attığı taşlara ya da yerden aldığı taşlara dikkat ederseniz küçük tahminler yaparak kısa sürede bitebilirsiniz. Örneğin her taştan sadece 2 adet bulunduğu için kırmızı 4 ve kırmızı 5 sizdeyse, ortaya da henüz kırmızı 6 ya da kırmızı 3 atılmadıysa bir süre daha bekleyebilirsiniz. Eğer okey taşını çekerseniz eksik bulunan taşınızın yerine kullanarak bitebilirsiniz.

Bilinmesi Gereken Okey Terimleri

Oynadıkça daha zevkli gelmeye başlayan okey net oyununda mutlaka bilmeniz gereken bazı terimler var. Bu terimleri öğrendiğinizde hem oynamak çok daha kolay olacaktır hem de kısa sürede rakiplerinizi eleyebilirsiniz. Okey oynarken sık karşınıza çıkacak terimler şunlardır:

  • Okey Taşı: Joker de denilen okey taşı, oyun başında belirlenmektedir. Belirlenen taşın rakamı kaç olursa olsun, okey taşı her sayının yerine geçebilmektedir.
  • Sahte Okey: Sahte okey denilen taş da herhangi bir sayı bulunmamaktadır. Oynadığınız okey net programına göre farklı bir şekil yer alır. Oyuna başlarken taş dağılımında belirlenen okey taşının sayısı ve rengi ne ise sahte okeyde odur. Yani kırmızı 4 okey ise, sahte okeyiniz kırmızı 4’ün yerine kullanılmaktadır.
  • Gösterge: Oyuna başlarken seçilip açılan ilk taşa gösterge denir. Yani okey taşının bir alt taşı olarak belirtilmektedir.
  • Per: Istaka üzerinde taşların ister 1,2,3… şeklinde isterseniz de aynı renklerden 1,1,1 şeklinde sıralanmasına denir.
  • Okey Atmak: Normal bitişin 2 katı puan getiren okey atmak, elinizdeki okeyi perlemeden sayınızı tamamlayarak ortaya atmaktır.
  • Çifte Gitmek: Taşlar dağılıp oyuna başlarken elinizdeki taşların durumuna bakarsınız. Eğer elinizde aynı renk aynı rakamdan sayılar çok ise “çifte gidiyorum” diyebilirsiniz. Bunu söylemek size yere atılan taşların açılması konusunda yardım eder. O sayede taş takibi yapmak kolaylaşır.
  • Çanak Kırmak: Okey net oyunlarında sık rastlanan çanak kırmak her uygulamada farklı bir isimle anılmaktadır. Bu çanak olarak bahsedilen oyun stili, oyuncuların online ortamda girdiği okey masasına bir miktar giriş ücreti ödemesiyle oluşur. Her oyunda çanakta birikim artar. Eğer okey ile biterseniz ya da çifte biterseniz çanağı kırabilirsiniz. Burada birikmiş olan tüm meblağda sizin hesabınıza geçer.
Bu yazımızı beğendiyseniz, bu kategoride yer alan 101 Okey | Okey Oyna - Radyo Dinle - Sohbet Et başlıklı 101 okey, 101 okey nasıl oynanır ve 101 okey nedir konularında bilgi veren bir önceki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Sende Paylaş:  Facebook    Tweetle    Pinterest    Google+    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
© 2020 - 2021 | Tüm hakları saklıdır. VipOkey.Net - Online Okey Oyna


Bu Sayfada 56 Sorgu 0,152 Saniyede Oluşturuldu.